ГРОМАДЯНСЬКА БЕЗПЕКА

Меню

 

Категорії
Аналітика [34]
Загальна [99]
Суспільство [66]
Право [21]
ЖКГ [21]
Самозахист [18]
Відео [5]

 

Статистика


 

Кулька

 

 

 

Погода

Погода в Украине


Головна » Статті » Самозахист

Самозахист без зброї
«Свій бізнес треба захищати так, як мати захищає свою дитину»

“Хто і коли має право перевіряти фірми?” – з таким питанням до редакції “Вечірнього Луганська” знову стали звертатися підприємці. Державні органи, що мають повноваження для перевірок, активно користуються цим правом, іноді навіть надто активно. Тож ми звернулися за роз`ясненням до Валентини Богаченко, яка є керівником програми “Гаряча лінія”, і також керує організаційним відділом Луганської регіональної торгово-промислової палати.

5 пальців на горлянці

— Валентино Іванівно, хто з контролюючих органів може перевіряти підприємства?

— Будь-який контролюючий орган має свій порядок перевірок, а самі перевірки бувають планові і позапланові. Саме зараз, в останні тижні року, всі контролюючі організації мають скласти такі графіки перевірок. Мушу сказати, що податківці, які є лідерами за кількістю перевірок, полюбляють перевіряти саме малі підприємства, бо середні та великі перервіряти тяжко, надто багато роботи, то для них як хащі джунглів. Податківці керуються порядком 441, з яким можна ознайомитись на їхньому та нашому сайтах.

— Крім податківців хто ще любить перевіряти бізнес?

— Друге місце – міліція, особливо їхній відділ по боротьбі з економічними злочинами. Найчастіше вони і зловживають: “наїзджають”, показують посвідчення, тиснуть і таке інше. Хоча, хочу підказати підприємцям, що відповідно до Указу Президента “Про дерегулювання підприємницької діяльності” у них мусить бути направлення, в якому обов`язково мусять бути вказані мотиви перевірки. Це означає, що якщо на мене заведено справу під номером від такого-то числа, то можуть і перевірити. До речі, можуть не тільки мене, а й до мого партнера навідатись. Привід для перевірки може виникнути, наприклад, і після прийняття рішення сесії міськради почати перевірки. В цьому випадку у них є право перевіряти.

Заведіть журнал перевірок і якщо до вас навідались з перевіркою – записуйте їх до цього журналу. Також записуйте в цей журнал і посвідчення осіб тих, хто вас перевіряє.

— Це треба мати сміливість…

— Так, але й вони мусять дотримуватись всіх вимог Закону. В ході перевірок апетити зростають, і вони обов`язково починають вимагати все нові й нові документи. Це незаконно, вони мусять отримати від свого начальства новий дозвіл. Повірте, якщо держслужбовці отримують кваліфікованого відкоша, то вони відступають. “Апетит” у них з`являється тільки по відношенню до необізнаних людей.

Іноді підприємці самі себе видають в ході проведення перевірок. Знаєте, міліціонери починають “дружню” розмову, а потім… Треба бути пильними, у них є чимало методик, як розговорити людину.

— Є й третє місце в цьому переліку перевіряльників?

— Третє місце за кількістю перевірок – то Держспоживстандарт, четверте – Державна інспекція з питань оплати праці. П”яте місце у органів соціального страхування – Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування та інших, але вони перевіряють лише тих, у кого є наймані працівники.

Інспекція з питань оплати праці, наприклад, контролює, щоб всі працівники були офіційно оформлені. Чіпляння співробітників цієї інспекції зазвичай такі: нарахування зарплати мусить бути не менше мінімальної зарплатні, але ж вони забувають, що то зарплата для 8-годинного дня!

Інтриги та контрінтриги

— Які ще підступи вигадали останнім часом перевіряльники?

— Наприклад, створюється конфліктна ситуація, коли в останній момент не приймають звіти у підприємців. Мотивують це тим, що їм потрібна квитанція про сплату єдиного податку, хоча це й незаконно. Або при прийомі звітів кажуть, що цифри в ньому десь вказані не чітко. Насправді це не їхнє діло –  при прийомці вдивлятись у букви та цифри, їхнє діло – прийняти документ і все. Це все називається “додаткові адміністративні перепони” з яких і виростає корупція.

У податківців є право на позапланові перевірки якщо ви, наприклад, не здали декларацію за 9 місяців. Але податківці вже не мають права робити контрольні закупки. Проте, вони по-старому ще продовжують “ловити” підприємців на цих своїх старих схемах. Зараз вони полюбили ловити бізнесменів на передоплаті. Скажімо, заходять до кафе і домовляються про бенкет, дають аванс, а потім “ловлять” бізнесменів на відсутності чеку. Це незаконно, бо послугу ще не надано.

Наступне: ліцензію перевіряє ліцензіат, тобто той, хто її й видав, а у нас полюбляють її перевіряти міліціонери. Знаєте, наші люди мають таку ваду: якщо їм робить зауваження людина, що перебуває на державній службі, то вони ніби ціпеніють, а потім поспішають все виконувати, хоча це й незаконно. Насправді ж свій бізнес треба захищати так, як мати захищає свою дитину – запекло і вперто.

Про міліційні “перевірки” ліцензій я розповім вам один випадок. Прийшов до мене підприємець, що вже 10 років займається ритуальними послугами, і спитав, чи можна йому дописати у його діяльність “ритуальні послуги” ще й фразу “виготовлення пам`ятників”. Він довго крутив і не хотів розповідати, навіщо це йому треба, але я його змусила зізнатись: до нього двічі приходили міліціонери і двічі “перевіряли” ліцензію, казали йому, що він незаконно займається виготовленням надгробків та пам`ятників. Щоразу він від них відкупався пам”ятником для їхніх начальників. Прийшли і втретє, а йому це вже все осточортіло. Я дала йому всі виписки з законів, він їх порозвішував у своєму офісі і коли міліціонери прийшли до нього знову, то він дав їм відкоша в такій формі, сказавши: “Мій бізнес законний, а якщо вам треба пам`ятник – дам вам знижку”. Вони змушені були піти ні з чим.

— Що ж робити дрібним підприємцям під час перевірок?

— По-перше, треба знати закони, хоча б ті, що стосуються вашого бізнесу. Тобто мусить бути правова грамотність. Друга порада – треба об`єднуватись в організації, створювати коаліції. Наприклад, можете звернутись до нас, до системи регіональних торгово-промислових палат. Ми недержавна організація. Третє – боротись вперто і до кінця, наче захищаєте рідну дитину, скаржитись та обов`язково судитись. Остання порада – не порушувати законів, тоді будете мати впевненість у своїх силах і в своїй правоті.

— На початку розмови ви сказали, що всі установи, що контролюють підприємства, саме зараз укладають графіки перевірок. Припустимо, якийсь бізнесмен прочитає це інтерв`ю і захоче зазирнути в ці плани перевірок. Чи зможе він це зробити?

— Зможе. Він мусить написати запит у податкову і спитати, чи включено його у план перевірок, причому раджу дописати “письмово і у термін, передбачений Законом”. В дужках можна дописати “15 днів”. Складніше справи з     Держспоживстандартом, бо у них є право на одну перевірку на 3 місяці. Вони захищають нас всіх від неякісних товарів, тож у них такі широкі повноваження. Тому тут захист в добросовісному виконанні всіх умов ведення бізнесу. Від перевірок міліції основний захист – знання, правова грамотність і теж дотримання всіх вимог закону.

Поради бувалих

На завершення розмови пані Богаченко поділилася з читачами спостереженнями: за якими критеріями діяльність підприємців потрапляє у поле зору податківців. Отже, начувайтесь, якщо ви:

– отримали валовий дохід за попередній рік або у звітному році на час складання плану-графіка більш ніж 10 млн. грн.;

– маєте рівень податкового навантаження менше 0,48% (при визначенні податкового навантаження середньомісячна сума податку з доходів фізичних осіб ділиться на середньомісячний валовий дохід і помножується на 100%);

– використовуєте найману працю (більше 5 осіб);

– маєте кілька стаціонарних об`єктів торгівлі або пунктів надання послуг, проте декларуєте доходи  з нульовим значенням і сплачуєте незначні суми податків;

– здійснюєте сумнівні або значні фінансово-господарські операції, мали стосунки з сумнівними фірмами;

– надали декларації про отримані доходи з нульовим значенням;

– займаєтесь зовнішньоекономічною діяльністю;

– маєте суми відшкодування ПДВ за попередній рік більше 5 тис. грн.;

– постійно декларуєте негативне значення суми податкових зобов`язань по ПДВ;

– маєте негативне значення відхилення (у 2 і більше разів) між сумою сплачених податків шляхом придбання патенту і податком, обчисленим з фактично задекларованого доходу;

– проводите операції на ринку паливно-мастильних матеріалів (код КВЕД 50.5);

– проводите операції з зерновою продукцією (код КВЕД 51.21);

– надаєте юридичні та транспортні послуги (коди КВЕД 74.11.1, 50, 50.2, 60.22);

– проводите артистичну і спортивну діяльність, займаєтесь організацією масових концертних видовищ (код КВЕД 92);

– проводите операції з цінними паперами (код КВЕД 67);

– проводите операції з рухомим і нерухомим майном (код КВЕД 70);

– проводите виробничу діяльність (відповідно коди КВЕД 05, 15, 15.1, 15.11, 15.12, 15.13, 15.2-15.6, 15.8, 15.9, 17,18-20, 22, 22.3, 26, 26.1, 28, 36, 36.1, 37, 37.1, 45).

В першу чергу в план перевірок включаються ті підприємства, у яких кількість перерахованих чинників найбільша.



Джерело: http://irtafax.com.ua/night_lugansk/2008-02-03-02.html
Категорія: Самозахист | Додав: admin (07.04.2009)
Переглядів: 905 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 1
0  
1 admin   (07.04.2009 21:22) [Материал]
cool

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]