Угорська Спілка з Прав Людини виграла справу в галузі свободи інформації проти Угорської Республіки. Вперше право на доступ до державної інформації як частина статті 10 Європейської Конвенції з Прав Людини було формально визнано сьогоднішнім рішенням Європейського Суду з Прав Людини в Страсбурзі. Суд визначив, що не розкриття інформації, що використовується в дебатах на суспільно важливі теми може вважати порушенням свободи висловлювань.
Це рішення суду є останньою крапкою в боротьбі, яку УСПЛ вела проти Конституційного Суду Угорщини протягом 5 років. В 2004 КС відмовив УСПЛ у доступі до скарги поданої парламентерієм, який вимагав вилучення з Кримінального Кодексу деяких статей, пов’язаних із наркотиками. УСПЛ активно займається адвокасі в сфері політики стосовно наркотиків, особливо зниження згубного впливу, тому наше НГО хотіло скласти власну думку про ініціативу парламентарія до рішення суду. КС відмовив в запиті УСПЛ, посилаючись на те, що скарга парламентарія перебуває в процесі розгляду суду і не може бути розкритою сторонам, що не пов’язані зі скаргою, без згоди автора. При цьому КС згоди парламентарія ніколи не питав.
У відповідь УСПЛ подав скаргу в Угорській Верховний Суд, де вона була відхилена на тій підставі, що скарга парламентарія включала “персональні дані”.
Згідно статті 10 Європейської Конвенції з Прав Людини свобода висловлювань включає право отримувати та розповсюджувати інформацію без втручання представників влади.
Згідно з рішенням суду право отримувати та розповсюджувати інформацію є необхідною умовою свободи висловлювань, оскільки людина не може сформувати ґрунтовну опінію без знання релевантних фактів. Суд визнав, що в даному випадку мало місце “втручання в здійснення функцій суспільного watchdog за допомогою цензорської влади інформаційного монополіста”. З точки зору суду подання на перегляд законодавчого акту, особливо парламентарієм, безсумнівно є сферою суспільного інтересу і “це було б фатальним для свободи висловлювань в сфері політики, якщо представники суспільства мали б можливість цензурувати пресу та публічні дебати прикриваючись їх особистими свободами”. Монополію на інформацію КС була визнано формою цензури, яка може привести до того, що медія та watchdogs не зможуть виконувати їх важливої ролі - постачати точну та надійну інформацію для публічного обговорення на суспільно важливі теми.
Організація Access Info Europe, що базується в Мадриді, привітала це рішення суду: “Це рішення визначає, що публічні організації, включно з парламентами та судами має робити інформацію, що вони зберігають, публічною, особливо у випадках, коли інформація є необхідною для публічного обговорення суспільно важливих тем. Невиконання цього є порушенням фундаментальних людських прав - права питати і права знати. ” каже Гелен Дербішір, виконавчий директор Access Info Europe.
“Це рішення підтверджує вже достатньо добре вкорінене в Європі право - як мінімум в 24 національних Конституціях та 40 національних законах, а також у судовій практиці ” - додала Дербішір. “Це життєво необхідне право для людей, що потребують урядової інформації для захисту інших прав людини, для боротьби з корупцією та участі в прийнятті державних рішень. “