Звернення до Громадянської Асамблеї України,
що відбудеться 29 березня 2009 р.
Прочитав Протокол засідання Оргкомітету ГАУ від 04.03.2009. Чудовий лаконічний стиль викладення. Мої висновки – чудовий набір ідей, ініціатив і прагнення до покращення. Проте нічого цілісного, і тому практичної користі не принесе.
Пропоную учасникам ГАУ наступну схему побудови своєї діяльності.
Визначити головну мету. Наприклад, моя – створення матеріально заможної і духовно багатої країни. Все інше повинно звірятися на відповідність, чи хоча б не суперечити їй.
Шлях досягнення – через перетворення тоталітарної держави в демократичну шляхом створення в Україні громадянського суспільства.
Я глибоко переконаний, що основою громадянського суспільства є громадянин. Сьогодні вас намагаються пустити по хибній схемі вертикальної побудови. Це ворожа по відношенню до громадянського суспільства політика. Громадянське суспільство – це виключно горизонтальна структура. По вертикальній структурі будуються політичні партії. Поясню на прикладі. Щоб зараз мені донести ці ідеї до вас, то діючи у вертикальній схемі мені потрібно зробити наступне. Вступити в сільський осередок (чи створити його, об’єднавшись з Ванєй і Манєй). Переконати їх у правильності своїх поглядів. Потім делегат (не я) повинен поїхати на районну конференцію і переконати делегатів інших районів, котрі приїхали з установками своїх сільських осередків у правильності моєї точки зору. Потім районний делегат повинен це зробити в області. А обласний, якщо йому дадуть слово, донести мої ідеї до делегатів інших областей у Києві. Тепер запитання, що потрапить у всеукраїнське рішення? Правильно, те, що запропонує всеукраїнське керівництво. Це реальність, так діє вертикальна структура. А як бути з окремим громадянином, він може бути членом ГАУ, наприклад я? Якщо ні, то чому? Я є самодостатній, я за своїм світоглядом є малесенькою, але повноцінною частинкою держави. І я хочу прямо виконувати свої громадянські функції, а не бути в підтанцьовці у тих, хто вже вважає себе лідерами з потужною підтримкою. Тобто, потрібне об’єднання Громадян, котрі можуть делегувати свої повноваження комусь, але можуть цього і не робити. Крім того, необхідно однозначно визнати, що базою, основою громадянського суспільства є Громадянин.
Держава повинна виконувати сукупну, компромісну волю Громадян. Все інше, всілякі надбудови, все, що береться керувати Громадянами чи від їх імені державою, то від лукавого тоталітаризму.
Громадянин, це той, хто знає як, вміє, і здійснює керівництво державою. Решта - то населення, котре потребує тоталітаризму. Звідси висновок, найперше і найголовніше, що потрібно для створення громадянського суспільства, це надання знань населенню, перетворення його в Громадян. Створення всіляких неурядових організацій та подібна діяльність, - то дуже, дуже побічне сприяння.
Конституційна Асамблея, її місце, роль і значення. Якщо відноситися до Конституційної Асамблеї, як до самодостатнього механізму, тобто за принципом – створимо найкращу в світі Конституцію і найкраще в світі заживемо, то це просто дурість. До того ж дурість вкрай шкідлива й ворожа громадянському суспільству й демократії. Якщо ж під Конституційною Асамблеєю розуміється пріоритет ідей, загальних світоглядних принципів, їхня вищість над конкретними посадовими повноваженнями чиновників і всього державного механізму, тоді це вірний підхід, котрий необхідно всебічно вітати. Але виникає ряд проблем, котрі роблять її не на часі. І ось чому. Населення не має необхідних знань. Воно не зможе ні кваліфіковано визначити положення Конституції, ні обрати «правильних» творців, ні розуміти і виконувати найкращу Конституцію. Скажу по іншому, та Конституція, що написана на папері, сама по собі звичайнісіньке і нікчемне псування паперу. Справжня Конституція, це ті світоглядні принципи, та суспільна мораль, котрою керуються люди в повсякденному житті. Тому Конституцію потрібно міняти саме там, у свідомості людей. А на папері, її просто відобразити. Спроба ж створити щось на папері, а потім змусити людей жити по ньому, то від лукавого тоталітаризму.
ГАУ, Громадянська Асамблея України. На мій погляд це повинна бути виключно горизонтальна і постійно діюча структура. Постійно – це цілодобово кожен день. Ми й так дуже багато часу втратили, щоб працювати і узгоджувати свої дії тільки інколи, життя і доля країни вимагають більш напруженої праці. Таке спілкування може забезпечити інтернет, тобто потрібен відповідний сайт – форум. Його власником і розпорядником повинні бути всі бажаючі громадяни України. Пишуться нормативні документи, прописуються правила, і обрані повноважні особи з числа найдостойніший здійснюють технічні функції його адміністрування. Всі наради – у відкритому режимі на тому ж сайті. Будь-хто з членів технічного керівництва може бути виключений з нього голосуванням самого цього технічного керівництва чи всім загалом. Голосування відкрите, з прізвищами. Періодичне суцільне переобрання технічного керівництва. Одним з головних завдань ГАУ має бути збільшення в ній чесного і розумного, та зменшення протилежного. Успішність цих внутрішніх тенденцій мають переноситися на суспільство та державу.
І останнє. Всьому, що пропонується робити, має передувати найретельніший аналіз. Бо часто доводиться бачити як затівають начебто суспільно необхідне діяння, але переповнене всілякими недоліками. А потім всім стає зрозуміло, що просто хтось вирішував свої особисті тактичні завдання.
Хочу побажати учасникам Громадянської Асамблеї України успіхів у її роботі, перетворення з формальної структури в найголовнішу і найвідповідальнішу силу в країні, котра покликана перетворити Україну в процвітаючу державу. Ваші внутрішні моральні якості дозволяють вам це реалізувати. Пам’ятайте, Громадянин – це найвища посада в державі, і найвідповідальніша за все, що відбувається.
З повагою, Громадянин України 25.03.2009 |
Сергій Трегубенко |
|